כעסנות

אם שאלת את עצמך למה אתה עצבני ומדוע אתה מתפרץ בזעם בלתי נשלט לעיתים קרובות מידי, למרות שאתה יודע שהתגובות האלו מזיקות גם לך עצמך - דע שאתה יכול לשנות זאת. לכל אדם רף תגובה שונה, לתסכולים שמתעוררים אצלו, לפגיעות ולאכזבות שהוא חווה. נהוג לדבר על שני סוגי כעס – כעס המופנה כלפי פנים וכעס המופנה כלפי חוץ. כעס המופנה פנימה נחשב לא אחת לכעס הבעייתי. זהו אותו כעס בו נאמר על הכועס שהוא "אוכל את עצמו", המרירות הולכת וגואה בו ולבסוף מוצא עצמו רווי ברגשי אשמה חזקים בשילוב לא מעט עצבות ועצבנות.

הכעס המופנה כלפי חוץ נחשב לכעס ה'בריא' יותר, שכן לכאורה האדם פורק את כעסיו ומוציא אותם החוצה ומביאם לידי ביטוי כזה או אחר ובכך מרענן ומנקה את תחושותיו, ואז לכאורה הוא אמור לחוש טוב יותר. אלא שהמציאות מלמדת שלא כך הדבר. עובדה היא, שלאחר שחרור הכעס, התחושה הנעימה והפורקנית שאנחנו חווים הינה קצרה ונעלמת מהר. מעבר לכך, הרי בלתי אפשרי לעסוק כל היום ב'ריענון' רגשות.

העובדה הבעייתית שאינה ניתנת לעירעור היא, שאותו אדם איננו יודע איך להתמודד עם אירועי החיים ועם האנשים שסביבו מבלי לכעוס. הוא פשוט לא למד זאת או במדויק יותר - למד למידה לא נכונה. על פי הגישה הקוגניטיבית, כפי שעיוותי חשיבה מייצרים רגשות שאינם מתאימים למציאות, כך הם מייצרים בין היתר גם כעס מיותר. ניתן ללמוד להימנע מכעס, ולמידה של מיומנות זו עשויה לשרת אותך לשם ביסוס שליטה על הכעס האוטומטי שהתרגלת לייצר כתגובה למצבים שונים.

מאחר והנושא הינו כעס, אתחיל בקביעה, שיתכן ותעורר בך כעס לכשעצמה – לאנשים שסביבך אין יכולת אמיתית להכעיס אותך. כשבשעה שלוש בלילה צופרת אזעקת רכבו של השכן שמתחת לביתך ללא הפסק, עד שנדמה לך שהרעש מוציא אותך מדעתך, המחשבות הבלתי נמנעות הן "איך יכול להיות שאחרי כל הפעמים שכבר הערנו לו על כך, זה ממשיך לקרות? מה זה הזילזול הזה לעזאזל? טיפת התחשבות אין לנבל הזה...". נוכח התרחשות זאת, אין לך כלל ספק, שהתנהגותו האגואיסטית של השכן היא שמכעיסה אותך. כולנו נופלים בפח זה וחושבים שמעשיהם של אנשים אחרים הם שמקוממים אותנו ומוציאים אותנו מהכלים. אנחנו אף מבטאים זאת במילים ברורות: "היא מוציאה אותי מדעתי...", "הוא מטריף לי את הנשמה...". האמת היא שלאחרים אין את היכולת להכעיס אותך, וכי מדובר ברמייה עצמית. מעבדת התקפי הכעס שלך ממוקמת אצלך והיא כולה שלך.

כפי שהוזכר קודם, רגשות הם תוצרים של מחשבות ואינן ישויות עצמאיות ונפרדות העומדות בפני עצמן. כעס הוא רגש ולכן גם הוא בהכרח תוצר של מחשבות. הרגשות שאתה חש הן תוצאה של המשמעות שהחלטת לייחס למקרה ולא תוצאה של המקרה עצמו. סדר הדברים הוא די קבוע, וניתן לתאר אותו כך:

התבוננות על התרחשות
arrow
אירוע חיצוני שאיננו תחת שליטתי ומעשים של אנשים אחרים
arrow
אירועים פנימיים / מחשבות שהם כן תחת שליטתי: "אני לא אוותר לו! זה לא הוגן!"
arrow
רגשות: חרדה, תסכול, אשמה
arrow
התנהגות: צעקות וקללות, אבדן שליטה, קרירות, הסתגרות ודחף לנקום.

המפתח לשינוי הריטואל, והימנעות מכעס מיותר טמון בשינוי שאתה יכול ללמוד לחולל בשלב השלישי של התהליך, קרי, לשלוט במשמעות שאתה מייחס לאירועים החיצוניים ולהתנהגות הזולת, ולייצר מחשבות נטולות עיוותים, אשר אינן מולידות כעס וזעם. מיומנות זו היא נרכשת, בתהליך לימודי מובנה ושיטתי.

עשר עובדות יסודיות שחשוב לדעת על כעס:

  1. הכעס אינו נובע מהאירוע עצמו אלא מפרשנות של האירוע ו"מחשבות חמומות" שאתה מצמיד לו.
  2. לרוב, לא תפיק שום תועלת מהכעס ותשאר משותק, נקמני, זועם וקפוא. כעס ושמחה אינם יכולים להיות מורגשים בעת ובעונה אחת. לכן, אם תבחר להיכנס למצב רוח טוב על ידי חשיבה נכונה, לא יהיה עוד מקום לכעס.
  3. כמעט תמיד, מה שמוביל לכעס הינו עיוות חשיבה, שתיקונו יפחית משמעותית את הכעס.
  4. אחת הסיבות העיקריות לכעס הינו 'צדק' ו'אי הגינות' שאתה חש שנהגו בך, או עוול כלשהו שאתה מאמין שנעשה לך בכוונה תחילה.
  5. רכישת המיומנות לראות את האירוע מנקודת מבטו של האדם האחר, מגלה לך לרוב שמזוית זו, אותו אדם לא נהג בך בחוסר צדק. "חוסר צדק" הינו אשליה הקיימת בראשך, והויתור על מושג זה יפחית משמעותית את כעסך.
  6. האנשים הסובבים אותך לא חושבים שמגיע להם להיענש על ידך. לפיכך, התפרצויות הזעם שלך לא ישרתו אותך אלא רק ירחיקו ממך אנשים ויסלימו את המצב. זכור, כי בכל הנוגע ליחסי אנוש, שיטת התגמולים החיוביים עם סובביך, יעילה עשרות מונים משיטת ההפחדה.
  7. חלק ניכר מהכעס נובע מהניסיון הבלתי פוסק שלך להגן על ערכך העצמי, שמתערער כאשר אתה חש שמעבירים עליך ביקורת או חולקים על דעתך. אין בכעס זה שום היגיון שכן רק עיוות חשיבה יכול לכרסם בהערכה העצמית שלך, והאשמתם של אחרים בתחושת חוסר הערך שלך היא רמייה עצמית מטעמי נוחות.
  8. לעיתים, כעס הוא תוצאה של ציפיות שלא התגשמו, כלומר המציאות התנהלה בשונה מכפי שרצית. לפיכך, במקום לנסות ולשנות את המציאות, משימה קשה מאוד לעיתים או אף בלתי אפשרית, עדיף בהרבה לשנות את הציפיות.
  9. אין לך מה להתעקש על כך ש"מותר לך לכעוס", בוודאי שמותר לך. כעס איננו בניגוד לחוק, הוא רק לא משתלם ולא מועיל לך. חשוֹב – מה אתה או סביבתך תרוויחו מהכעס שלך?
  10. היותך כעסן אינה הופכת אותך ל'אנושי" וחם. הפחתת כעס מיותר ופחות ביטויי כעס לא יהפכו אותך לרובוט קר מזג. ההתנתקות מעצבנות ורגזנות רק תותיר אותך שמח יותר, נילהב, משוחרר ורגוע.

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי אפקטיבי מאוד בטיפול בכעסנות ובהתקפי זעם, שכן מקורות הכעס (המחשבות המעוותות) מאותרים, ובהמשך הטיפול, גם ניתנים לשינוי.

נייד 054-4674408 | פקס 09-7401591     דוא"ל gordon.noam@gmail.com