הפרעה כפייתית – טורדנית (OCD)

הפרעה כפייתית-טורדנית מאופיינת במחשבות, בדחפים או בדימויים חוזרים ונשנים מבלי יכולת לשלוט בהם ולהפסיקם. להפרעה זו יכולים להיות שני מרכיבים – מחשבתי (הטורדני) והתנהגותי (הכפייתי).

לעיתים קרובות שני המרכיבים קיימים ופעמים קיים רק המרכיב המחשבתי. מחשבות חוזרות ונשנות או דמיונות אובססיביים, עלולים להופיע בצורת חשש מהדבקות מחיידקים, חשש מהשלכת חפץ כלשהו לפח פן יהיה בו צורך מאוחר יותר, חשש מלכלוך, פחד לא הגיוני מרעלים ומקרינה, מחשבות טורדניות בנושאי מין, דת, מיסטיקה ועוד.

ההתנהגות הכפייתית עלולה להופיע בצורת רחיצת ידיים מוגזמת (עשרות פעמים בשעה) בדיקות חוזרות ונשנות ללא יכולת הפסקה האם הברזים סגורים, האם הדלתות נעולות, האם האורות כבויים, נגיעות כפייתיות ובלי ניתנות לריסון ושליטה בחפצים מסוימים וספירתם וכיוב'. לעיתים אף יש בפעולה הטקסית סדר קבוע, שכל סטייה ממנו תביא להתחלת התהליך מחדש.

אף כי לאנשים רבים יש יותר מהתנהגות טקסית אחת, קיימים שבעה הטיפוסים השכיחים ביותר של ההפרעה: "הרוחצים והמנקים", "הבודקים" למניעת אסון (השבים ובודקים שמא הבדיקה הקודמת לא הייתה טובה), "החוזרים" (החוזרים שוב ושוב על אותן פעולות, לעיתים עם הקשרים מאגיים), "המסדרים" (החייבים שהחפצים סביבם יהיו מסודרים תמיד בדרך מסוימת, נוקשה וסימטרית), "האוגרים" (שאינם מסוגלים להפטר מחפצים), "החושבים טקסית" (המגייסים מחשבות חוזרות ונשנות בכדי לסתור מחשבות מעוררות חרדה. מחשבות אלה יוצרות חרדה ולחץ אך ללא טקסים) וה"דאגנים ואובססיביים טהורים" (החווים מחשבות שליליות מעיקות חוזרות ונשנות שאינן ניתנות לשליטה, ללא טקסים וללא מחשבות כפייתיות, אלא עסוקים בפעילויות כמו עיסוק מוגזם בבריאות, חשש מכישלון וכו').

תרשים הזרימה של הקשר בין המחשבות הטורדניות להתנהגות הכפייתית המאפיין את ההפרעה:

מחשבות טורדניות
מחשבות שליליות, תמונות או דחפים החוזרים ונשנים
arrow
מצוקה
חרדה, פחד, גועל, בושה
arrow
התנהגות כפייתית
מחשבות, פעולות או דימויים החוזרים ונשנים
arrow
הקלה
המצוקה דועכת זמנית וחוזר חלילה

הפרעה זו מוכרת למין האנושי ומתועדת עוד מימי הביניים וידוע מזה שנים רבות כי היא מסבה מצוקה קשה ללוקים בה. כ- 2.5% מהאוכלוסייה לוקים בהפרעה כפייתית-טורדנית, כאשר כ – 30% מהם סבלו מהסימפטומים שלה עוד בילדותם. הבעיה עלולה לפרוץ בכל גיל, אם כי היא שכיחה יותר בילדות, בהתבגרות ובבגרות הצעירה.

הטיפול הקוגניטיבי - התנהגותי בהפרעה כפייתית – טורדנית הוא האפקטיבי ביותר ותוצאותיו מצוינות, ותלויות עד מאוד במידת התמדתו של המטופל בטיפול וברמת המוטיבציה שלו.

כ- 75% מהסובלים מ- OCD חמור חוזרים לשגרת חייהם לאחר הטיפול. לא כל המטופלים נפטרים לחלוטין מהסימפטומים של OCD אך רובם חשים שחייהם השתפרו משמעותית ושיפור זה נמשך לאורך זמן.

חזרה להפרעות חרדה
נייד 054-4674408 | פקס 09-7401591     דוא"ל gordon.noam@gmail.com