הטיפול הקוגניטיבי

מהו טיפול קוגניטיבי?

הטיפול הקוגניטיבי הוא אחת משיטות הטיפול הנפשי היחידות שנבחנה מדעית ונמצאה כיעילה, בלמעלה מארבע מאות ניסויים, ביחס להפרעות רבות ושונות. בניגוד לשיטות טיפול פסיכולוגי אחרות, הטיפול הקוגניטיבי ממוקד יותר בדרך כלל בהווה, משך הטיפול מוגבל יותר, והוא מוכוון יותר בציביונו לפתרון בעיות. ואכן, מרבית פעולותיו של המטופל נסבות סביב פתרון בעיות שגורות ושוטפות בחייו. מעבר לכך, רוכש המטופל מיומנויות מסוימות שבהן יוכל לעשות שימוש במהלך חייו, גם לאחר תום הטיפול. על מיומנויות אלה נמנות זיהוי עיוותי חשיבה, התאמת ושינוי אמונות שווא, התייחסות לזולת בדרכים אחרות ושינוי התנהגויות מזיקות.

מהי התיאוריה שמאחורי הטיפול הקוגניטיבי?

הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על המודל הקוגניטיבי, שעל פיו האופן בו אנחנו תופשים מצבים והתרחשויות, משפיע על האופן בו אנו חווים אותם מבחינה רגשית. לדוגמא, אדם הקורא הסבר זה עשוי לחשוב, "זה נשמע ממש טוב, זה בדיוק מה שתמיד חיפשתי!". מחשבה זו יכולה לייצר רגשות כגון שמחה ותקווה. אדם אחר לעומתו, יקרא את המידע ויחשוב, " זה אולי נשמע טוב, אבל לא נראה לי שאני יכול לעשות את זה וזה בטח לא יעבוד אצלי". מחשבות אלו עלולות להוביל לרגשות כגון עצב ואף ייאוש.
כלומר, לא המצב עצמו הוא המשפיע ישירות על מצב הרוח, אלא מחשבותיו של האדם ביחס למצב ובמהלכו. כשבני האדם במצוקה, הם לרוב אינם חושבים בבהירות, ומחשבותיהם מעוותות באופן מסוים. הטיפול הקוגניטיבי מסייע לנו לזהות את המחשבות המטרידות ולהעריך עד כמה מחשבות אלה מציאותיות. בשלב זה, ניתן ללמוד כיצד לשנות את המחשבות המעוותות והלא מציאותיות. כאשר אנחנו חושבים באופן מציאותי יותר, אנחנו גם מרגישים טוב יותר ומצב רוחנו משופר. כמו כן, הטיפול הקוגניטיבי שם דגש על פתרון בעיות ועל שינויים התנהגותיים.

מה אני יכול לעשות בכדי להכין את עצמי לטיפול?

צעד חשוב הוא הצבת מטרות. שאל את עצמך: "איך הייתי רוצה להיות שונה מעכשיו, בתום הטיפול?". חשוֹב ספציפית על שינויים שהיית רוצה לחולל בחייך בבית, בעבודה, ביחסיך עם בני המשפחה, עם חברים, עם עמיתים לעבודה ועם אחרים. חשוב על הסימפטומים מהם אתה סובל, שמטרידים אותך ושמהם היית רוצה להפטר. חשוב על נושאים נוספים שעשויים לשפר את חייך: שאיפה לפיתוח תחומי עניין אינטלקטואליים/רוחניים/תרבותיים, פעילות גופנית, צמצום הרגלים שליליים ולמידת מיומנויות בין אישיות חדשות. המטפל יסייע לך להעריך וללטש מטרות גולמיות אלה ויעזור לך להחליט על אילו מטרות תוכל לעבוד בכוחות עצמך ועל אילו תרצה לעבוד במסגרת הטיפול.

מה מתרחש במפגש טיפולי טיפוסי?

בשלבים שונים במהלך הטיפול,ויתכן שאף לפני תחילת המפגש הטיפולי, תתבקש למלא שאלון כזה או אחר, על מנת לאמוד ולהעריך את מצב רוחך. למשל, שאלונים שתוכננו לאבחן ולהעריך את חומרתם של חרדה, דיכאון וחוסר תקוותיות, מסייעים למטפל ולך, בהערכה אובייקטיבית של מצבך בעת הפניה לטיפול, והתקדמותך בתהליך הטיפולי. אחד הדברים הראשונים שיעשה המטפל במפגש, הוא להבין איך הרגשת באותו שבוע, בהשוואה לשבועות אחרים. זה מה שמכונה "בדיקת מצב רוח". אתה תישָאֶל אילו בעיות היית רוצה להעלות לסדר היום של מפגש זה, ומה אירע במהלך השבוע שחלף.
בשלב זה יגשר המטפל בין המפגש הטיפולי הקודם לבין זה הנוכחי, ע"י שכך שישאל אותך מה מתוך מה שדנתם בו במפגש הקודם היה חשוב ומשמעותי עבורך במהלך השבוע, אילו ממשימות "שיעורי הבית" הצלחת לבצע במהלך השבוע, באילו התקשית והאם יש משהו בטיפול שהיית רוצה שישתנה. סביב נושאים אלה יתקיימו ביניכם דיונים, בטכניקות שונות, על פי הצורך.
בהמשך, אתה והמטפל תדונו בנושאים שבחרת להעלות במפגש הנוכחי ובתוך כך, תבצעו הערכה משותפת של מידת הנכוֹנוּת והדיוק של מחשבותיך ואמונותיך ביחס למצב הבעייתי שבחרת להעלות. כמו כן, תלמד מיומנויות חדשות. אתה והמטפל תדונו בדרכים הטובות ביותר עבורך, ליישום מה שלמדת במפגש בשבוע הקרוב. המטפל יסכם את הנקודות החשובות של המפגש ויבקש ממך משוב ביחס למה היה מועיל עבורך במפגש, מה לא היה מועיל, מה מטריד אותך, מה לדעתך לא הובן כראוי על ידי המטפל, וכל דבר שהיית רוצה לראות משתנה. כפי שתראה, בטיפול קוגניטיבי, הן המטופל והן המטפל לוקחים חלק פעיל ביותר במפגש.

כמה זמן נמשך תהליך טיפולי?

אלא אם קיימים אילוצים מעשיים, ההחלטה ביחס לאורך הטיפול מתקבלת בשיתוף פעולה בין המטפל למטופל. לעיתים קרובות יהיה למטפל מושג כללי כבר אחרי מפגש או שניים ביחס למספר המפגשים הנחוץ עבורך על מנת להשיג את המטרות שקבעת לעצמך במפגש הראשון. ישנן בעיות אשר ניתן להגיע לפתרונן באופן ממוקד תוך כששה או שמונה מפגשים. במקרים אחרים, מטופלים שהגיעו עם בעיות מתמשכות ועמוקות, עשויים לבחור להשאר בטיפול לחודשים רבים. בתחילה, המפגשים מתקיימים אחת לשבוע, אלא אם כן מדובר במשבר חריף ואז התדירות גבוהה יותר. בהמשך הטיפול, כאשר קיימת מוכנות מצד המטופל ליישום עצמאי יותר של המיומנויות שנרכשו, יתכן מצב בו יסכימו המטפל והמטופל על ריוּוחַ המפגשים לאחת לשבועיים משלב כלשהו (תלוי בבעיה המטופלת). ריוּוחַ הדרגתי זה מאפשר למטופל לתרגל את המיומנויות באופן עצמאי ושוטף במהלך חייו ועדיין להמצא במסגרת טיפולית. מומלץ לקיים מפגשי תמיכה והעצמה לאחר שלושה, ששה ושניים עשר חודשים מתום הטיפול.

איך אני יכול להפיק מהטיפול את המירב?

תוכל להפיק את המירב מהטיפול בשלוש דרכים עיקריות. הראשונה - שאל את המטפל כיצד אתה יכול להעשיר את הטיפול ולהוסיף לו על ידי קריאת חומר מתאים, שימוש בחוברות/ספרי עבודה וכו'. השנייה - התכונן מראש לכל מפגש, חשוב על מה שלמדת במפגש הקודם ורשום לעצמך על מה אתה רוצה לדבר במפגש הבא. הדרך השלישית למיקסום הטיפול היא הניסיון להביא את המפגש הטיפולי אל תוך חיי היומיום שלך. דרך טובה לעשות זאת היא לערוך רישומים בסוף כל מפגש טיפולי או אף להקליט את המפגש לעצמך. וודא שהמטפל ואתה מותירים די זמן במפגש בכדי לדון ביחס למה שעשוי להיות מועיל עבורך בשבוע הקרוב ולנסות לנבא את הקשיים שבהם תתקל בעת ביצוע המשימות, כך שהמטפל יוכל לסייע לך בהתגברות עליהם עוד בטרם עזבת את המפגש.

איך אדע שהטיפול עובד?

מרבית המטופלים מבחינים בירידה בסימפטומים בתוך שלושה או ארבעה שבועות של טיפול, במידה והמטופל אכן נכח באופן קבוע ורציני במפגשים וביצע את מטלות הבית המוצעות שעליהן הוסכם באופן יומיומי. כמו כן, רואה המטופל את תוצאות המבחנים והשאלונים האובייקטיביים שהוא ממלא מעת לעת, ואלה מדברים בעד עצמם ומהווים מדד בלתי תלוי להצלחתו או אי הצלחתו של הטיפול.

נייד 054-4674408 | פקס 09-7401591     דוא"ל gordon.noam@gmail.com